Suhodolci u projektu „Znanjem protiv mržnje“
Autor: Draženka Kućar, 23. 11. 2015.

U OŠ „Ivana i Antuna Kukuljevića“ u Varaždinskim Toplicama održalo se 4. izdanje stručno-edukativnog skupa „Znanjem protiv mržnje“. Ove je godine naglasak bio na obljetnici završetka Drugog svjetskog rata koja se svečano slavila u Hrvatskoj i svijetu. Navršilo se točno 70 godina od kraja tog najvećeg sukoba u ljudskoj povijesti. Našu su školu na skupu predstavljali prof. Milivoj Dretar, autor projekta, prof. Aleksandra Kmetić te troje Suhodolaca…

Skup je svečano otvoren prigodnim programom domaćina. Kako se dan održavanja skupa poklopio s godišnjicom vukovarske tragedije, prvo izlaganje posvećeno je Gradu-heroju. Nastavak je bio o ruskim izbjeglicama u Varaždinskim Toplicama 1918.-1920. koje su tu pristigle nakon Oktobarske revolucije. Ta je tema aktualna s obzirom da je kroz Hrvatsku ove jeseni prošlo blizu 400.000 izbjeglica iz Azije. Glavna tema je bila 1945. pa je o situaciji u Njemačkoj u zadnjim danima rata i poraću govorila Elke Tiedt iz Veleposlanstva SR Njemačke. Na to se izlaganje nadovezalo ono pod nazivom „Pravda je dostižna“ prof. Dretara o suđenjima ratnim zločincima. Sudionici skupa zajedno su pogledali dokumentarni film „Djeca iz sjene“ koji je priredila prijašnja postava naše Družine „Suhodol“. Film govori o spašavanju židovske djece tijekom Holokausta na ludbreškom području. Završna izlaganja pripala su gimnazijalcu Mislavu Mrazu, bivšem Suhodolcu, koji je govorio o neprikladnim simbolima i grafitima, te aktivistima zagrebačke udruge „Socijalni rub – zanimljive, neispričane priče“ o spomenicima NOB-e te njihovoj upotrebi nakon desetljeća postojanja u našem okružju. Skupu je prisustvovalo stotinjak učenika i njihovih učitelja.

Na povratku u Jalžabet, Suhodolci su obišli spomenike posvećene NOB-i u Varaždinskim Toplicama i Donjoj Poljani te se zasladili topličkim kremšnitama.