Dan za nas
Autor: Draženka Kućar, 2. 11. 2016.

Pod nazivom „Dan za nas” odlučili smo zajedničkim snagama održati školski projekt na temu Građanskog odgoja i obrazovanja. Uključili su se svi učenici kao i većina učitelja. Građanski je odgoj neophodan u razvoju djece i mladeži, a za kompetencije koje učenici stječu na tim predavanjima i radionicama nema dovoljno vremena u sklopu ostalih nastavnih predmeta. Stoga smo jedno popodne odlučili posvetiti isključivo radionicama koje se tiču svih nas. Odabran je Međunarodni dan međusobnog pomaganja (26. listopad) jer su učitelji pomagali učenicima, ali i učenici učiteljima...

Nitko nije „gunđao”, već su se svi primili posla. Najprije su izabrani voditelji radionica, a zatim se pristupilo pripremi projekta. Kada su izvješeni popisi radionica na oglasnoj ploči – nastala je navala jer je svaki učenik trebao odabrati po dvije različite radionice.

Okupili smo se u školi drugi put tog dana, u 16 sati. Mlađi učenici u Jalžabetu i PŠ Kelemen bavili su se temama o zdravlju, higijeni, brigi prema okolišu i životinjama. Stariji su sudjelovali u zahtjevnijim temama: Ja potrošač, Glas naroda, EkoGenijalci, Vidimo se na sudu, Zlatno doba, I oni su među nama, Zdravlje i higijena, Ja – poduzetnik, Svi smo mi djeca Zemlje. Koordinator projektnog dana bio je Milivoj Dretar. Neke su radionice imale goste poput Gordane Keretić iz udruge Varaždinski potrošač, Milu Sekulića iz Vijeća srpske nacionalne manjine grada Varaždina ili Tanju Perec, poznatu sportašicu. U drugim radionicama prikazivani su videoisječci, mladi poduzetnici su pravili sok od jabuke, dok su oni na sudištu rekonstruirali pravi sudski proces. U svakoj je radionici sudjelovalo 11-14 učenika i svaki je prošao kroz dvije radionice po vlastitom izboru. Učenike se poticalo na samostalno izražavanje, kreativnost  i aktivnost. Na kraju projektnog dana sve su radionice javno predstavljene, a ravnateljica Vesna Vuković zahvalila je svim sudionicima i gostima. Naš projektni dan privukao je i novinare u školu.

Fotografije!