Kad ja budem učitelj/ica!
Autor: Draženka Kućar, 10. 10. 2017.

Svatko misli da je biti učiteljem nešto lako - dođeš na sat pred znatiželjna lica i samo naređuješ što treba raditi. Malo popričaš s učenicima, pokoja šala, nešto se napiše na ploču i već zvoni. No, je li to doista tako? Povodom Svjetskog dana učitelja i u našoj smo školi isprobali već iskušani i popularni projekt zamjene uloga. Cilj je da se na jedan dan zamijene učitelji s učenicima i da iskušaju kako je to biti s one druge strane. Učitelji imaju više iskustva jer su i sami nekad sjedili u klupama, a učenicima sigurno nije bilo lako kako su mislili…

Poslije provedenog natječaja na koji su se učenici javljali prema svojim afinitetima, upotpunjena je većina radnih mjesta te je na jedan dan „zaposleno“ preko 80 novih djelatnika. Na natječaj su se javili i hrabri prvašići, ne ustežući se čak ni od Matematike ili Hrvatskog. Atraktivna su bila i mjesta ravnateljice, pedagoginje, knjižničarke, kuharice. Mali domari popravljali su razbijene stolice i klupe, pedagozi su rješavali slučajeve sukoba među učenicima, a kuhari su pripremali stolove za doručak te poslije prali suđe. Na zamjeni mi je bilo super, a vjerujem da je bilo i učiteljima. Ja sam se prijavio za učitelja Geografije i baš smo se zabavili. Drugi su učenici dobro odradili zamjene, ali nije to tako kao kod pravih učitelja. Očekujem još jednu priliku za zamjenama, tada se javljam za drugo mjesto, nada se David (8.a). Ja sam mijenjao spremačicu. Nisam baš puno radio jer je teta Ruža odradila veći dio posla. No, vidio sam kako je to pospremati za svima jer sam na zamjeni bio baš zadnji sat. Više ne bih bio u toj ulozi, drugi put bih radije neko nastavničko mjesto, planira Mislav (8.b). Na nekim je satovima bilo prilično bučno i zabavno, drugi su odradili svoje zamjene u radnoj atmosferi. Dan učitelja tako je dobio novu dimenziju, većina je uživala u tuđim cipelama barem na jedan dan. S projektom ćemo sigurno nastaviti i u budućnosti.

Fotografije!

M. Dretar