Tulum s(l)ova
Autor: Draženka Kućar, 30. 10. 2017.

Mjesec je hrvatske knjige (15. listopada – 15. studenoga). Kako izgraditi naklonost djece prema čitanju? Odvojiti ih, barem nakratko, od neizbježnog svijeta 21. stoljeća razvijene tehnologije u kojem se zaboravljaju važne općeljudske vrijednosti?

Iako se one sječu od malih nogu, u obitelji, kao i ljubav prema čitanju, pisanoj i govorenoj riječi, naša škola u to ulaže puno truda...

Svake godine školska knjižničarka i učiteljica hrvatskog jezika Ivančica Magić uz pomoć svojih suradnica (ove godine to su bile Nataša Špralja, Jelena Pokos i Dijana Kuček) organizira noćni čitateljski susret – Tulum s(l)ova. Organiziraju se i Božićni tulumi. Gotovo uvijek traži se mjesto više. Druženje bude zabavno, s puno smijeha, i poučno.

27. listopada 2017. održan je peti po redu Tulum s(l)ova u Osnovnoj školi „Petar Zrinski“ Jalžabet.

Nakon donesenih pravila ponašanja kojih su se vjerno pridržavali svi učenici (njih dvadesetak) svih pet sati druženja (od 19 do 24), putem Skypea porazgovarali smo sa zagrebačkom školom „Dobriša Cesarić“. Imali smo priliku vidjeti Cesarićeve osobne predmete koje je koristio u svom radu, a njihovoj ih je školi darovala Cesarićeva nećakinja.

Naši su učenici potom mogli uživati u zanimljivoj radionici japanske književnosti i kulture koja je završila ispijanjem čaja (ceremonija čaja jedan je od najpopularnijih oblika japanske kulture) u tri gutljaja. U ceremonijalnom čitanju predstavljeni su nam mnogi poznatiji, i manje poznati, naslovi. Uživali smo slušajući jedni druge i zainteresirali se za pojedina književna djela.

Čašćenjem i filmskom komedijom – Gregov dnevnik – Dugo putovanje – iz 2017. završila je još jedna večer koja je zahvaljujući Školi i njezinim učiteljicama bila drugačija. Bolja!

Fotografije!