Holokaust je bio veliko zlo!
Autor: Draženka Kućar, 29. 1. 2018.

piše: Milivoj Dretar

Učenici osmih razreda prisjetili su se Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta koji se odlukom OUN-a obilježava 27. siječnja. Na taj dan 1945. godine sovjetska Crvena armija ušla je u logor Auschwitz-Birkenau i oslobodila nekoliko tisuća preostalih logoraša. Auschwitz je bio najveći i najstrašniji logor smrti u ljudskoj prošlosti, mjesto gdje je ubijeno preko milijun ljudi: Židova, Roma, Poljaka, sovjetskih vojnika, homoseksualaca, intelektualaca, Jehovinih svjedoka, komunista...

Na satu povijesti govorilo se o tome što je holokaust, kako su nacisti i fašisti iskoristili vlast da krenu u obračun s grupama ljudi koje im nisu odgovarale, kako se u tom strašnom zločinu pridružila i fašistička NDH i koji su to bili strašni logori u kojima su ubijani ljudi. Židovi su bili najveće žrtve, ubijeno ih je preko šest milijuna. No, bilo je i pojedinaca koji su ih pokušali sakriti i spasiti od progona. Ti su ljudi poslije rata od Države Izrael proglašavani Pravednicima među narodima. U Jalžabetu već godinama živi gospodin Juraj Breskvar koji se rado odazvao da opet posjeti našu školu. Osmašima je ispričao kako je njegov otac Ivan 1942. spasio dva židovska dječaka Artura i Vedrana i oni su danas sretni obiteljski ljudi. Po tom povijesnom događaju snimljen je film. Osmaše je zanimala medalja Pravednika te pisano priznanje na hebrejskom. Nakon škole, članovi Školske družine „Suhodol“ otišli su u Koprivnicu gdje su zajedno s učenicima OŠ „Đuro Ester“ sudjelovali u komemorativnom programu na Danici, prvom logoru u NDH.