Oproštajni izlet na Kvarner
Autor: Draženka Kućar, 15. 6. 2018.

Piše: Milivoj Dretar, prof.

Učenici osmih razreda naše škole posjetli su Kvarner. Još početkom školske godine odlučeno je da će završni izlet biti negdje na more, da se uz smijeh i morsku vodu oprostimo od višegodišnjeg druženja u školskim klupama. Odabrana je jedna vrlo zanimljiva destinacija – Primorsko-goranska županija. Lipa, Opatija i Rijeka često su spominjane na satovima povijesti i geografije pa je bila to prilika da sve što smo gledali u udžbenicima sada vidimo uživo i potvrdimo naše spoznaje. U pratnji osmaša bile su razrednice, prof. Dretar i vodičica Biljana...

Krenuli smo ujutro u 6.00 ispred škole pa autocestom do Rijeke, a prva nam je postaja bila selo Lipa. To se selo na liburnijskom krasu nalazi u neposrednoj blizini slovenske granice, a danas u njemu živi nešto više od stotinu žitelja. Lipa je svoju najveću tragediju proživjela tijekom Drugog svjetskog rata kada su 30. travnja 1944. fašisti opkolili selo i poubijali sve stanovnike. U staroj školi danas se nalazi spomen-muzej gdje smo prisustvovali filmskoj projekciji, a potom razgledali memorijalni i etnopostav. U selu su i danas ruševine kuća koje su spaljene prije 74 godine. Potom smo se uputili na obalu, u bajnu Opatiju. Prošetali smo Ulicom slavnih gdje se nalaze zvijezde poznatih Hrvata, fotografirali se kraj Djevojke s galebom, a zatim obišli park znamenite vile Angioline gdje je 1844. započeo naš turizam. Zadnja stanica bila nam je Rijeka, 3. po veličini hrvatski grad. Panoramski smo prošli Žabicu, Luku, HNK „Ivana pl. Zajca“, a zatim šetali Korzom i vidjeli Kosi toranj te okruglu katedralu sv. Vida. Potom smo se razdvojili – oni jači (barem su tako mislili) krenuli su na Trsat poznatim trsatskim stubama pa, iako ih je trebalo prekoračiti svih 561, bilo je smiješno vidjeti da je „slabija“ grupa autobusom stigla poslije nas. U poznatom svetištu Majke Božje Trsatske odmorili smo se fizički i psihički, obišli grob hrvatskog junaka Petra Kružića, a potom smo krenuli na Trsatsku gradinu. Tek što smo se popeli na najvišu kulu i doživjeli nazaboravan panoramski pogled na Rijeku, započeo je meteoroški show na nebu: munje i sijevanje te kiša s tučom. Nepogoda nas je prisilila da na Trsatu provedemo više vremena od planiranog pa je otpalo kupanje na Pećinama. Nema veze, tugu smo utopili u veselom druženju na povratku u Jalžabet. Ovim izletom osmaši su se oprostili od svojih razrednica, a svoja će prijateljstva nastaviti u srednjim školama. Mi im želimo da se svi upišu u željene škole i da im osnovnoškolsko doba ostane u lijepom sjećanju.