Ukupno: 191538
Dan kravate
Autor: Draženka Kućar, 19. 10. 2021.

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu. Tijekom 17. stoljeća ovaj se odjevni predmet ubrzo proširio Europom kao znak kulture i otmjenosti. Kravata je danas najrasprostranjeniji modni detalj u svijetu. Ona ne služi samo muškarcima ili isključivo za svečana događanja. Različite veličine, krojevi i uzorci omogućuju da ju svakodnevno nose žene i muškarci, ali i djeca.

Hrvatski sabor je na prijedlog ustanove Academia Cravatica 2008. godine proglasio hrvatski Dan kravate. Za datum obilježavanja hrvatskog, a poslije i svjetskog Dana kravate odabran je 18. listopada jer je upravo na taj dan 2003. godine izvedena spektakularna instalacija „Kravata oko Arene“ u Puli, umjetničko djelo Marijana Bušića.

18. listopada 2021. u našoj školi obilježen je Dan kravate. Hodnicima naše škole prošetale su kravate različitih dezena te pomno usklađene odjevne kombinacije. Gradivo nastavnih satova bilo je povezano sa zadanom temom. Posebno su se isticali radovi učenika petih i šestih razreda koji su pokazali zavidan dizajn kravate s motivom biljne stanice povezano s nastavnim sadržajem Prirode o stanici.

Taj dan provedeno je natjecanje u dvije kategorije. Učenici nižih razreda iskazali su se u likovnom izričaju, dok su učenici viših razreda pokazali zavidne vještine vezanja kravate.

Najspretnije ruke bile su nagrađene:

- u područnoj školi u Kelemenu Nikolina Rušec iz 1. r. te Paula Vuković iz 3. r.

- u Jalžabetu Damjan Vidačić iz 2. r., Vita Beli iz 4. r. te Darko Hulama iz 7. b r.

Snježana Arić i Marta Marković