Ukupno: 190299
Sjećanje na žrtve holokausta
Autor: Draženka Kućar, 2. 2. 2017.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta (27.1.) obilježili smo projekcijom filma „Posljednji let Petra Ginza“ koji nam je ustupio Festival tolerancije iz Zagreba. Govori o nadarenom i hrabrom židovsku dječaku Petru iz Praga koji je krajem 1944. ubijen u logoru Auschwitz. Učenici su pogledali i kratki dokumentarni film „Djeca iz sjene“ koji je nastao u radionici ŠD „Suhodol“ još 2015., na 70. obljetnicu oslobađanja Auschwitza. Kasnije je dvoje osmaša – Tihana i Karlo, pod vodstvom prof. Milivoja Dretara, gostovalo na VTV-u s temom holokaust...

Dana 27. siječnja cijeli se zapadni svijet prisjeća najvećeg zločina koji su jedni ljudi počinili protiv drugih. Na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta prisjećamo se Židova koji su nekad živjeli u našem kraju, a odlukom fašističke vlasti NDH nestali su u logorima smrti. Iz Kelemena je u logor Jasenovac odvedena obitelj Steiner, a iz Jalžabeta i osmeročlana romska obitelj Marković. Prisjećamo se i svih ljudi koji su stradali u tvornici smrti Auschwitzu. 27. siječnja 1945. logor je s preživjelim logorašima konačno oslobođen. U njemu je stradalo preko milijun ljudi, najviše Židova, Poljaka, sovjetskih vojnika, ali i Hrvata. Danas je mladima teško pojasniti što je holokaust i zašto je počinjen. To je teška tema, zato svako „rogato U“, „ZDS“ ili „kukasti križ“ izazivaju zgražanje i žaljenje. Time samo pokazujemo da ipak nismo ništa naučili i da se Zlo može vratiti.