Ukupno: 190316
U Zelenom srcu Hrvatske
Autor: Draženka Kućar, 4. 6. 2017.

Gorski kotar jedno je najneobičnijih mjesta u Hrvatskoj – tu padne najviše kiše u Europi, preko 2/3 prekrivene su šumama, obitavalište je triju većih zvijeri: risa, vuka i medvjeda. Srećom po nas, nismo sreli nijednu, iako smo prošli lijepi komad puta po šumi. Ujedinjenim snagama petaša i šestaša pala je odluka da će završni izlet pasti u lipnju i to što dalje. Nacionalni park Risnjak i više je nego zanimljivo područje, posebice zato jer smo možda prvi predstavnici naše škole u tom kutku Lijepe naše...

Veselo je bilo cijelim putem od Jalžabeta do Crnog Luga, a tek kad smo krenuli po Poučnoj stazi Leski, smijeha i priče nije nedostajalo. Uz pomoć rejndžera Mire upoznali smo se sa svim tajnama Leske: koja drveća najviše narastu, koji su risnjački endemi, što jedu risovi, kakve su zime u nacionalnom parku, kako se proizvodi drveni ugljen... Malo odmora za fotkanje u netaknutom krajoliku, a potom odlazak na jezero Sabljaci. Eh, tek je tu bilo svega – topla voda i žarko sunce natjeralo nas je u nedomicu: skok u vodu ili ne? Prvi se odvažio Valentino, slijedilo ga nekoliko dečki, a onda su s Magdalenom uskočile i cure. Razrednici nisu dali da se nauživamo vode pa smo posjet jezeru završili na vrtuljku, ljuljačkama, toboganu i travi igrališta. Voda i žamor itekako su nam otvorili apetit što smo riješili u Restoranu „Frankopan“ usred Ogulina. Sladoled na kraju ručka obavezan dio. Onda mali obilazak najvećeg grada Gorske Hrvatske: Trg kralja Tomislava, župna crkva Svetog Križa, Đulin ponor, Frankopanski kaštel. Ogulin je nastao podno uspavanog diva – velike planine Klek koja je simbol hrvatskog planinarstva. U prošlosti je imao veliku ulogu u ratu s Osmanlijama, a kasnije je postao prometni centar regije. Za kraj posjet Ivaninoj kući bajke – popularnom odredištu mnogobrojnih školskih ekskurzija. Uz Sanju koja je lijepo imitirala Ivanu Brlić Mažuranić prisjetili smo se Regoča, Palunka, Neve Nevičice, Potjeha, Domaćih i Stribora. Ovaj izlet stvarno je bio jedan od najboljih koje pamtimo.

Uživajte u fotografijama!