Ukupno: 190309
Iz Vukovara smo otišli s mirom u srcu
Autor: Draženka Kućar, 16. 11. 2017.

Već dvije generacije osmaša sudjelovale su na dvodnevnoj terenskoj nastavi koja se odvija u Vukovaru. Tema je Domovinski rat, odnosno Bitka za Vukovar. 10. i 11. studenog krenuli smo opet na dalek put prema istoku Hrvatske. Nakon uvodnog sata povijesti kojeg nam je tjedan ranije održao prof. Dretar, spakirali smo se i uzbuđeno čekali naš bus za Vukovar. Cimeri su nam bili učenici 3. OŠ iz Varaždina pa iako se nismo poznali, uskoro smo se s njima sprijateljili. Put do Vukovara trajao je više od pet sati…

Po dolasku u kampus Memorijalnog centra Domovinskog rata počašćeni smo doručkom pa smo potom krenuli u obilazak dvaju predivnih muzeja: Gradskog muzeja u dvorcu Eltz i Muzeja vučedolske kulture. Konačno smo vidjeli taj prekrasan dvorac koji je nakon ratnog razaranja odlično obnovljen. I taj Vučedol – toliko smo o tome slušali na nastavi. Po povratku u kampus sudjelovali smo u protokolu svečanog otvaranja vojarne „204. brigade Hrvatske vojske“ čemu je nazočila i predsjednica Republike. Potom ručak pa smještaj u hostel u višekrevetne sobe – cure na 3., a dečki na 2. katu. I prvo predavanje o Domovinskom ratu. Podvečer malo opuštenija atmosfera, nakon kraće šetnje gradom odličan provod u disku. Kad smo se vratili u sobe, brzo smo pozaspali – dan je bio dug i naporan i umor je odradio svoje. Drugog smo dana prvo krenuli u Vukovarsku bolnicu koja je isto mjesto sjećanja radi njene uloge pri opsadi grada 1991. Potom Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara, poznati Vodotoranj i Trpinjska cesta. Nakon ručka, u rodnoj kući nobelovca Lavoslava Ružičke uslijedio je kviz znanja o Domovinskom ratu. Našu je školu predstavljao Mislav Sopić (8.b) i razveselio nas odličnim drugim mjestom. Svi smo mu čestitali, a Mislav je ponio svoje priznanje kući. Potom kraća pauza u centru grada pa dugi povratak u Jalžabet. Mnogo smo vidjeli u Vukovaru i terenska je stvarno bila zanimljiva. Predavanja su nam dala mnogo informacija o ratu. Najviše mi se svidio Vodotoranj koji se sada obnavlja, te Bolnica. Šteta da je ona bomba koja je pala u podrum na krevet jednog ranjenika uklonjena, bila bi to senzacija za pogledati. Super je bilo i kad smo se upoznavali s muzejskim oružjem te kad smo mogli ući u tenkove. Drago mi je da sam predstavljao školu na kvizu, šteta da nije sudjelovala i Elena kako je bilo predviđeno. Bilo je ovo iskustvo koje ćemo dugo pamtiti, smatra Mislav. Fotografije!

MDr