Ukupno: 190282
Suhodolci zadivili na Državnoj smotri
Autor: Draženka Kućar, 22. 5. 2018.

Piše: Milivoj Dretar, prof.

Odličnim nastupom na Međužupanijskoj smotri iz Građanskog odgoja i obrazovanja - Projekta građanin u Čakovcu, članovi Školske družine „Suhodol“ svojim su projektom „Škola za sve“ izborili plasman na Državnu smotru u Zagrebu. Muzej suvremene umjetnosti ugostio je čak 71 ekipu iz svih krajeva Hrvatske, a natjecali su se učenici od prvog razreda osnovne do maturanata srednjih škola. Kako je naš projekt bio političke dimenzije, svrstani smo u grupu sa srednjim školama, no straha nije bilo. Mislav, Marko, Luka i Vinko odlično su predstavili naš projekt pred tročlanim Prosudbenim povjerenstvom koje se nije suzdržavalo od pohvala: „Svaka vam čast dečki, odabrali ste stvarno zanimljivu temu projekta. Sve korake odradili ste kako treba, razradili projekt u detalje, a prezentacija je bila vrhunska – sigurni, uvježbani i uvjerljivi, puno bolji od mnogih vam kolega srednjoškolaca“ rekli su nam u Povjerenstvu. Zanimali su se gdje je naša škola, koliko učenika ima, kakav je prostor, uvjeti rada...

„Non quia difficilia sunt non audemus, sed quia non audemus difficilia sunt” ili Nije da se ne usuđujemo jer je teško, već je teško jer se ne usuđujemo, rekao je Seneka još prije 2000 godina. A što se mi usuđujemo? Mladi polako odlaze u druge države, sve je manje događanja u ovom kraju, društveni život je na niskoj razini. U kino, na koncert, predstavljanje knjige, predstavu, javno predavanje, odlazi se u Varaždin, Ludbreg ili Toplice. Zašto naša škola, kao jedina društvena institucija u općini nije u mogućnosti zauzeti jaču ulogu u jačanju društvenog života? Zašto u školi nebi mogli okupiti i mlađe i starije, oba spola, na raznim događanjima? Više od 300 ljudi posjetilo je Advent, željni su još takvih događanja. Svakih mjesec-dva, moglo bi se organizirati nešto zanimljivo u školskim prostorima koji popodne zjape prazni. Upravo smo se tim pitanjima pozabavili u našem projektu „Škola za sve“. Podršku smo dobili iz Varaždinske županije, od Lidije Kralj, pomoćnice ministrice obrazovanja, načelnika Magića. Preko 80% anketiranih složilo se s nama da trebamo pokrenuti ovakav projekt. Mali Suhodolci su dali smjerokaz, sad je na odraslima da prihvate smjernice. Uz malo truda i bolju suradnju, život u Jalžabetu bio bi bolji i ugodniji. Sapienti sat!