Ukupno: 191116
Škrinja grofa Petra
Autor: Draženka Kućar, 3. 5. 2021.

Povodom 400. godišnjice rođenja grofa Petra Zrinskog i 350. smrti u predvorju škole otvorena je prigodna izložba „Škrinja grofa Zrinskog“. Petar Zrinski važna je povijesna ličnost 17. stoljeća, obavljao je dužnost bana, političar, bio je najveći hrvatski veleposjednik, graditelj dvoraca, ali se bavio i književnim radom. Život je izgubio od krvničkog mača, u Bečkom Novigradu 30. travnja 1671. Taj se datum obilježava i kao Dan škole.

Škrinju grofa Zrinskog postavio je Milivoj Dretar, učitelj povijesti i geografije. Izložbu čini stotinjak predmeta, memorabilija – predmeta poput knjiga, razglednica, znački, slika. Tu je vojna zastava s imenom Zrinskog, figure u uniformi Zrinske garde, vjerna reprodukcija Lučićeve stare karte Hrvatske posvećene Petru Zrinskom. Izložbu su pomogli: Zavičajni muzej Ozalj, Muzej Međimurja, Hrvatsko vojno učilište „Franjo Tuđman“ Zagreb, Primorsko-goranska županija, Zrinska garda Čakovec, Nadica Patafta, Elvira Štabi, Hrvatski povijesni muzej. Na izložbi su i radovi naših učenika, članova Školske družine „Suhodol“. Škrinja grofa Zrinskog prijavljena je i za ovogodišnji Kliofest – Festival povijesti u Hrvatskoj. Izložba u školi je otvorena do ponedjeljka, 7. lipnja.

Milivoj Dretar