Kliofest u našem zavičaju
Autor: Draženka Kućar, 30. 5. 2019.

Ovogodišnji Dan povijesti u Hrvatskoj, poznatiji kao finale Kliofesta, uključio je i jalžabetski kraj. Program u našoj školi našao se u programskoj knjižici koja je cirkulirala cijelom Hrvatskom. Najprije su u četvrtak, 16. svibnja, Suhodolci predstavili ovogodišnji projekt za Državnu smotru u Zagrebu pod nazivom „Baština naša svagdašnja“. Učenicima smo predstavili kakvu sve baštinu krije naš zavičaj. Drugog dana, u petak 17. svibnja, u suradnji sa Zavičajnim muzejom Varaždinske Toplice, organizirali smo terenski posjet pod nazivom „Rimljani u našem kraju“...

Petaši su obišli arheološku zbirku s poznatom statuom Minerve Medice, potom lokalitet Aqua Iasae, a zatim se podijelili u dvije grupe. Dok su jedni recitirali tekstove Rimljana koji su pred 2000 godina koračali ovim gradom, drugi su mjerili toplinu termalne vode, računali prosječnu dnevnu temperaturu, istraživali reljefne i hidrološke posebnosti. Neizostavne su bile i rimske igre: mačevanje, povlačenje konopca, bacanje oraha u ćup, tipične igre rimske djece. Svi su uživali u terenskoj nastavi, čak nas je i vrijeme poslužilo. Posebna zahvala ide susretljivoj ravnateljici Muzeja, gđi Spomenki Vlahović s kojom smo realizirali našu terensku i Kliofest.

M. Dretar