« Siječanj 2020 »

Tražilice
Korisne stranice

U društvu irske veleposlanice
Autor: Draženka Kućar, 11. 11. 2019.

Već tradicionalno naši su učenici sudjelovali na stručno-edukativnom skupu „Znanjem protiv mržnje“ koji je namijenjen učenicima i profesorima škola u Varaždinskoj županiji. Projekt je 2012. krenuo iz naše škole, autor i koordinator mu je prof. Milivoj Dretar, a partneri su Varaždinska županija te po jedno od europskih veleposlanstva. Nakon prošlogodišnjeg skupa u Lepoglavi gdje se govorilo o logorima, ove smo se godine vratili na Židovsko groblje u Varaždinu. U 9. izdanju sudjelovalo je četvero naših osmaša koji su se u podne, 8. studenog sastali s učenicima iz ostalih pozvanih škola te zainteresiranim Varaždincima...

Datum 9.11. obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv antisemitizma, fašizma i ksenofobije, a veže se uz Kristalnu noć, događaj iz 1938. kada su nacisti napali židovske trgovine, sinagoge i groblja, a 30.000 ljudi odveli u logore. Obljetnica Kristalne noći obilježava se širom Europe. Nakon uvodnih riječi i podjele zadataka, učenici su se u grupama razišli grobljem, a pritom sadili lukovice šafrana u sklopu međunarodnog projekta „The Crocus“. Posebna gošća bila je Nj.E. Olive Hempenstall, veleposlanica Republike Irske. Kako nam šafrani dolaze iz Irske, pozvali smo veleposlanicu koja se rado odazvala jer je i sama sudjelovala u projektu godinama prije. Nakon što su se upoznali s Židovskim grobljem, spomenikom kulture, drugi dio skupa odvijao se u vili Bedeković. Prisutnima su se obratili prof. Dretar, g. Tomislav Paljak, zamjenik župana, te veleposlanica Hempenstall. Poruke koje su naglašavali da se treba učiti iz povijesti, povezivate prošle događaje s aktualnim te promicati nenasilje i toleranciju. Pogledali smo i film „Rifka i Elvira, odrastanje u vrijeme rata“ koji paralelno predstavlja sudbinu dviju Židovki. Za kraj smo se pozdravili s veleposlanicom Hempenstall i zamolili je za prigodnu fotografiju.

M. Dretar