„Kak je negda bilo“
Autor: Draženka Kućar, 5. 6. 2023.

U ponedjeljak, 22. svibnja 2023. godine, u sklopu projekta „Kak je negda bilo“ učenici od 1. do 3. razreda matične škole bili su ugošćeni od dragih nam članica Društva žena Jalžabet.

Pripremile su za nas jela koja su nekad učenici jeli prije polaska u školu i pokazale namirnice od kojih su se spremala. Na stolu su bili žganci s mlijekom ali i masti, prežgana juha, bijela juha, močnjak, kukuruzna zlijevka. Od ponuđenog učenici su prepoznali zlijevku i prežganu juhu, jer to i danas kuhaju bake ili mame. Sve ponuđeno su probali, a neki su i više puta molili isto. Zaključili su da, iako nema pahuljica, nutelle, salame, paštete i slično, i nekad se fino jelo. Učenici su se zahvalili pjesmom i velikim pljeskom.

Također u sklopu projekta, u srijedu 31. svibnja, učenike je posjetila gospođa Elizabeta Križanić, članica Kluba žena Imbriovec. Baka Jalžica pričala je kako je bilo kad je ona išla u školu, čime su pisali, kakve su bile kazne, kako su bili obučeni, što su jeli, koje igre su igrali… Učenici su sa zanimanjem slušali priče, gledali slike i predmete koje je donijela i ispitivali baku Jalžicu o tadašnjem životu.

Na kraju su se zahvalili pjesmom i pozvali ju da ponovno dođe s nekim novim pričama.

Vesna Skupnjak