Ukupno: 193653
Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Draženka Kućar, 14. 6. 2022.

Učenici 8. a i 8. b razreda 7.6.2022. u 4 sata ujutro krenuli su put Vukovara, u pratnji razrednice Tamare Mandac te učiteljica Draženke Kućar i Marije Pernar. Obilazak ''Grada heroja'' započeli smo nakon doručka razgledavanjem postave Memorijalnog centra Domovinskog rata i predavanjem vojnika Ivanovića koji nas je samo malim dijelom uveo u strahote koje su, ne tako davnih devedesetih, zadesile istok Republike Hrvatske. Prva postaja u obilasku Vukovara bio je Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Kukuruzni put – Put spasa, potom smo posjetili franjevački samostan Župe sv. Filipa i Jakova gdje smo pogledali film o ratnim stradavanjima Vukovara, razgledali obnovljenu župnu crkvu i stakleni zid s imenima žrtava. Potom smo posjetili i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, Spomen dom Ovčaru te masovnu grobnicu na Ovčari.

Nakon ručka i razgleda memorijalnih mjesta uslijedilo je razgledavanje Gradskog muzeja Vukovar i Muzeja vučedolske kulture, ali vrhunac terenske nastave bio je posjet Vodotornju, simbolu snage hrvatskih branitelja tijekom Domovinskog rata, obnovljenog nakon stradavanja na način da su njegove rane naglašene u znak sjećanja. Na vrhu Vodotornja, uz prigodnu glazbenu podlogu, uživali smo u pogledu na Dunav i cijeli Vukovar te njegovu okolicu.

U nama će zauvijek ostati sjećanje na ovaj poseban dan. Nikada ne smijemo zaboraviti na žrtvu koju je ovaj grad dao za sve nas!

... Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali i primili prvi poljubac. Netko je jednostavno sve ukrao, jer kako objasniti da ni sjene nema? Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima, nema kina u kojem ste gledali najtužniji film. Vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi, prvo svoju prošlost, tražiti svoje korijene, zatim svoju sadašnjost, a ako vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u vama, samo skriven da ga krvnik ne nađe.  Grad - to ste vi.

Siniša Glavašević