Ukupno: 193649
Druga Zrinijada zbližila nove partnere
Autor: Draženka Kućar, 20. 6. 2022.

Povodom 401. rođendana slavnog bana Petra Zrinskog (6. lipnja 1621.) održana je druga Zrinijada, susret osnovnih škola koje baštine nasljeđe obitelji Zrinski. Projekt je prošle godine osmislio prof. Milivoj Dretar, a realizirao u online verziji u suradnji s Hrvatskim povijesnim muzejom iz Zagreba. Ove godine u projekt se uključio Muzej Međimurja, a podržalo i Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske. U Čakovcu, poznatom središtu Zrinskih, okupili su se timovi iz osam hrvatskih škola: tri čakovečke, štrigovska, jalžabetska, vrbovečka, ozaljska i retkovačka. Nakon otvaranja II. Zrinijade i pozdravnog govora međimurskog župana Matije Posavca, timovi od po 4 učenika iz svake škole krenuli su s igrama. Izrada makete Starog grada, upitnici, povijesna štafeta, EscapeRoom i kviz na banskoj stolici uz domišljatost, brzinu, spretnost, poznavanje povijesti, uočavanje detalja i kreativnost odlučivali su o rezultatima timova. Pobijedio je tim "Ozaljski krug", dok su naši Suhodolci zauzeli 4. mjesto. Svi su sudionici Zrinijade bili pohvaljeni i nagrađeni. Zrinijadu su uveličali pripadnici Zrinske garde s kojima smo se za kraj i fotografirali. Zrinijada je lijepo iskustvo koje sigurno ponavljamo i idućih godina.

M. Dretar